Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XnView – darmowy edytor zdjęć na Windows i Linux
#1
Najpowszechniejszą zmianą podczas zarządzania materiałami na stronie, jest zmiana parametrów zdjęcia: wielkości, a także tego, co znajduje się w kadrze. Zmiana wielkość często wynika z obostrzeń, jakie mają różne systemy do zarządzania treściami na stronie www. Z kolei kadrowania najczęściej używamy, gdy chcemy zrezygnować z jakiegoś fragmentu zdjęcia, który nie pasuje nam do konwencji. Wtedy na ogół przycinamy zdjęcie w taki sposób, aby pozbyć się niepasującego elementu.

Do obydwu wyżej wymienionych potrzeb znakomicie nadaje się darmowy program XnView, który pozwala na kadrowanie, zmianę wielkości i jednoczesne przetwarzanie wielu plików.

XnView to program do przeglądania plików graficznych, prostej edycji i konwersji na różne formaty. Jest bezpłatny do zastosowań niekomercyjnych, do użytku osobistego i dla organizacji non-profit. Można z niego skorzystać, gdy chcemy szybko wykadrować zdjęcia i zmienić ich wielkość lub format, lecz nie jest nam potrzebna bardziej zaawansowana obróbka, ulepszanie, retusz czy ingerencja w treść zdjęcia. XnView pobierzemy ze strony producenta.

Po zainstalowaniu programu możemy wyszukać potrzebne nam zdjęcia w drzewie folderów w oknie po lewej stronie ekranu. Możemy też skorzystać z funkcji „Otwórz za pomocą…” po kliknięciu prawym klawiszem w konkretne zdjęcie na dysku komputera, w folderze, w którym je przechowujemy. Kadrujemy zdjęcie przeciągając kursor w odpowiednie miejsce, tak aby powstały obszar był tym, który chcemy zachować w kadrze, a następnie naciskamy „enter”. Jeśli chcemy, by zdjęcie było idealnie kwadratowe, sprawdzamy wyświetlane na bieżąco wymiary kadru na pasku pod oknem z obrazem.

Jeśli chcemy zmniejszyć rozmiar jednego zdjęcia, otwieramy je w programie, a następnie w menu „Obraz” wybieramy polecenie „Zmień rozmiar” lub – szybciej – korzystamy ze skrótu klawiszowego SHIFT + S. W oknie, które się wyświetli, wpisujemy żądane wymiary zdjęcia (lub procent, o jaki chcemy rozmiar zmienić), i klikamy OK lub naciskamy „enter”.


Jeśli chcemy jednocześnie zmienić właściwości wielu zdjęć (np. zmniejszyć rozmiar, wyostrzyć, przyciąć), korzystamy z funkcji „Konwerstuj wiele plików”. Najpierw dodajemy zdjęcia, które chcemy przekonwertować, wybieramy działanie (np. „Add action – Obraz – Zmień rozmiar”), wpisujemy żądane parametry i klikamy „Konwertuj”.Cały tekst na:
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/2008272.html
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości