Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. 22 czerwca - 16 września
#1
[Obrazek: newsletterartystki.jpg]

„Z kobietami trzeba twardo...” pisał Tadeusz Boy-Żeleński. Muzeum Śląskie w myśl tych słów postanowiło rozprawić się z... „twórczością kobiecą”, której różnorakie odsłony będą prezentowane na wystawie „Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000”.


Wystawa

Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000

22 czerwca - 16 września

Wernisaż wystawy 21 czerwca, godzina 17.00

Wejście za okazaniem zaproszenia.UWAGA !

Podczas otwarcia ekspozycji, odbędzie happening zorganizowany przez grupę „Kuratorki & Co”. Goście wernisażu zostaną przy wejściu „poczęstowani” sztucznymi wąsami przygotowanymi na srebrnych tacach. Happening ma na celu zwrócenie uwagi na temat mieszania się ról kobiecych i męskich, parytetów, praw oraz zagadnień związanego ze sferą gender.

Ekspozycja podejmuje szczególny, bardzo ciekawy i zasadniczo dotąd niezbadany w odniesieniu do Śląska temat „sztuki kobiecej”, jej rozwoju od 2. poł. XIX w. do czasów współczesnych. Wystawa podzielona zostanie na dwie części. Pierwsza z nich zaprezentuje zarówno zagadnienie edukacji kobiet na uczelniach artystycznych przed I wojną światową, prace z dziedzin „przeznaczonych” dla płci żeńskiej (haft, koronkarstwo, tkactwo), jak i eksponaty ze sfery długo uważanej za „męską”, czyli rzeźbiarstwa.

W części drugiej wystawa będzie pokazywała prace akcentujące odmienność powojennej sztuki kobiecej w stosunku do dzieł powstałych przed 1945 rokiem. Odmienność prezentowanych obiektów będzie uwypuklona przez styl, podejmowaną tematykę, technikę artystyczną oraz dziedzinę sztuki dotychczas wiązaną głównie z aktywnością mężczyzn (m.in. projektowanie użytkowe, czyli tzw. design).

Na wystawie zobaczymy dzieła artystek działających głównie na terenie Górnego Śląska i częściowo Śląska Opolskiego. Prezentowane prace są dziełami kobiet wywodzących się z naszego regionu i tych, które przybyły tutaj w wyniku życiowych okoliczności i zdarzeń, kobiet wykształconych na śląskich uczelniach, jak również absolwentek innych akademii artystycznych, związanych z tym miejscem poprzez pracę twórczą, często łączoną z działalnością pedagogiczną.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych kolekcji artystek, zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Fundacji dla Śląska oraz ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kuratorzy wystawy: Katarzyna Jarmuł, Joanna Szeligowska-Farquhar
Konsultacja merytoryczna: Ksenia Stanicka-Brzezicka

Współorganizatorzy:

Muzeum Śląskie w Görlitz
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kraju Związkowego Saksonia
[Obrazek: 64041975236986837366.jpg]

Muzeum Śląskie | Katowice | al. W. Korfantego 3
tel. 32 258 56 61–3 | marketing@muzeumslaskie.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości