Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gødać kůmu za Troje abo za Dvoje
#21
nu ale žejś se vystarou uo te tuplikovani Maršal! - faniśće ci tœ vyšue!
tach echt pů našymu eli šlůnzkymu Duży uśmiech


můge zauožemy jakœ læŋzyk organizejšyn na muster Pro loquela abœ jí Danga?
a je takou prŏblyjma jach šrajbovać suova ve šlůŋzkym
pšikuodovœ rynka/ranka dynga/danga abœ ćymnœ/ćamnœ pjíršy vystympujům na vyhodźe a drugee na zapadźe šlůŋzka -
jou bych tœ škríyflou bes litera "æ" baji: dæŋga, ræŋka a tach dali
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#22
Godanie za troje mo podloze niymiecke. W Niymcach sie godo "Sie" czyli "loni" do pana ,pani i panstwa. Godanie "za dwoje" je mjim zdaniym pozniyjszom formom godania "za troje". Moja matka godala do swojich lojcow "za dwoje" ale jyj lojcowie do swojich "za troje". Zas z koleji moja matka i moj lojciec zyczyli sie, zeby im gogac za jedno. Uwazali, ze tamte formy som juz przestarzale i moga do nich tyz godac z pelnym szacunkym "za jedno".
Z tego wnioskuja ,ze kozde nastympne pokolynie chcialo byc byc bardzi nowoczesnym.Uśmiech
Odpowiedz
#23
moge ńei tela kćeli być novočesnim Onkel,
alei se akurat gańbjeli gŏdać pů šlůŋzku, stůn
ńei gŏdali uš trojakœ abœ jí dvojakœ.
a tœ potymu jiš šlůnzkou gŏtka byua tympjůnou,
a sprovodzanou dů rangi fśovegœ slangu
vert je tu pedźeć tyš jižy ńei jinœ my gŏdůmý za dvojakœ,
f česku a suovacku gŏdajům bes "vy" dvojakœ.
a v anglicki gŏtce gŏdóu se per "you".
mjy je rot jach gŏdajům za trojakœ,
potymu mům festelnou ućycha jach syša lutkůf keži prajům za troje.
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#24
jŏ sie sam zgodza ze Zikfritym, bo to mało kaj gŏdajōm per Pan i Pani to je tako nowŏ moda, a tak richtich to we innych junzykach sie gŏdało za dwojeOczko a co do tego jak wto kōmu gŏdoł kiedyś a tera, to tyż efekt zmiany postrzeganio rodziny i podejścio do innych ludziOczko kiedyś przeca o wiela wiynkszy szacunek sie wymagało ôd bajtli niż terŏskiOczko
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#25
MarshalM napisol : " ...kiedyś przeca o wiela wiynkszy szacunek sie wymagało ôd bajtli niż terŏsk

A to jusz niy zalezy lod "kedys" ino lod samych lojcow

Ja zas idzie lo godanie za dwoje, to niy mo to nic wspolnego ze efektym zmiany postrzegaia rodziny ani z szacunkym do do innych ludzi.
Moga cie zapewnic , ze szacunku do inkszych ludzi u nos we famili niy brakowalo.
Zycza ci z colkego serca, cobys kedys zaznol lod swojich bajtlow takego szacunku jak moje starziki zaznali lod mijich lojcow a moji lojcowie lodymie.
Odpowiedz
#26
no jŏ jakoš niy umia/ ni ma žech naôczōny gotki za troje... Zawsze žech suchŏ za dwoje i tak tyž do teroski godōm.
Szkryflač mi pŏ Šlůnsku

Heaven or Hell! What is your final destination?!
DeVil


Odpowiedz
#27
no ja, jŏ szanuja swoja familijo, a jednak niy gŏdōm ŏmie (ŏpy juz niy mōm) za troje ino za dwojeOczko ale i tak myśla, że kiedyś był barzyj rygor, bo stykło że cera pedziała matce za jedno to ôd razu dostała, a tera to i czasami ôdpysknie matce, a matka nic niy zrobi..
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#28
nu časy se zmjeńeli, nal jou starům se gŏdać za troje
ze vzglæŋdu na tœ jiš fajńě se těgœ suchóu.
mům nadźeja jižy pšidźe na tœ mŏda Duży uśmiech
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#29
watpiaUśmiech
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#30
jach tach syša ludzi gŏdać tœ mjy se zdóu jižy
našou gŏtka je heba skůzanou na vymarće
kaj zańda tœ gŏdajům polski.
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości