Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słowotworstwo
#1
Słowotwórstwo (niy wiym jako to je po naszymu;p) ale łazi mi ô to, zeby tukej wciepować pojedyncze słowa ślōnskie i gŏdać skund sie wziyny;p ich geneza sam naszkryflach;p
PS niy musi być profesjonalno, mogecie pedzieć jako wōm sie zdŏOczko







no to jo piyrszy na rozruszanie:

WANDER, czyli wycieczka po naszymuOczko

wg mie wziyno sie to stōnd, że wędrować to jest wandrować, czyli przez logiczne procesy do sie wywnioskować że wycieczka (czyli wtedy jak sie wędruje) to je wander (czyli jak sie wandruje)
a wandrownik to je wędrownikOczko

to tako calo grupa wyrazów;p
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#2
suovo Kojśćoů vźeno śe uot Kośćůł -> Kośćeł -> Kostel -> Castel -> Castle čyli zamek.
Odpowiedz
#3
richtich zaskakōjōnce, pra?;p
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#4
no bo to w sumie wyglundo jak castle
Kto pyta, nie błądzi. Służę pomocą.
GG:43465838
Skype: SlunskieForum.eu
Odpowiedz
#5
inŏ że co innegŏ sie tam rŏbi;p
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#6
(17-07-2011, 13:29)MarshalM napisał(a): inŏ że co innegŏ sie tam rŏbi;p

ni kouždy "ŏ" to je zarous "ou" stygo co vja "ou" abo tyš "ŏ" stouvjou śe kaj po Polskymu je "A" a pů Ślůnskymu je "O" pšikuodovo
Ptak/Ptok=Ptouk/Ptŏk Kšak/Kšok=Kšouk/Kšŏk atd. sům tyš vyjůntki jak "mŏda" ale noulepi to špravdzić ve Olešovim Worterbuchu abo septać śe Hermanna bů Jou tyš robja Buyndy/Felery.


ślůnsky "Bžitki" a polsky "Brzydki" vźyno śe uot českigo
"Břitký" - (ostri / bystri) lebo "Břidký" (fstryntni / brudni)

abo tyš můmy jedny suovo kaj śe gødou "Fajny/Fany/Fajni/Fajnisty" kere Polouki zapožyčeli uodnous i terous fšysko je "Fajny" Uśmiech
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#7
no jŏ sam na pewno robia dużo tych felerów, to jŏ wiym;p ale starōm sie rozwijać;p na pewno bydzie mi lepij, jak w kōncu dŏstana tyn dykcjōnŏrz ôd Kallusa (wyd.2) we kerym wszysko już je naszkryflane po ślabikorzŏwymuOczko
a co do tego fajnego, to jŏ już to słyszoł, inŏ że niy poradza pedzieć jak i czamu to tak je;p
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#8
To jak tyn Kallusovi Dikcjůnouš baje , to dej mi znouć , tyš hyntni byh śe go sprovjoů.
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#9
pewnoOczko sam naszkryflōmOczko
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#10
Terouski mi še spůmńauo , našy "Kery" polajzuje uot českygo "Který", a dali to lyjźe uot praindoojropskygo "Ko-to-ro/Ko-tro".
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości