Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łōnaczyni
#61
gødouš - idemy bess vzglyndu na uznani našy Gøtki, Ja?
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#62
może niy tak drastycznie;p ale jak pŏkorzymy im że na ta naszŏ godka je tako gryfno i że dalij je i że sie rozwijŏ to na pewno sie coś ruszyOczko
Wachtyrz Ślůnskij gŏdki
Odpowiedz
#63
ča by verbůvać Ludźa, keži by se tyš tim zajeli
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#64
Jo je za godaniym po slonsku ale przeciwko ujednolicaniu ty godki. U nos w Rudzie Slonski sie godo po slonsku tak jak godajom lod Glywic po Myslowice. Zas lod Glywic na zachod az za Lopole
to raczyj gudajom,radzom abo rzondzom.Tam nawet na gorola godajom hadziaj. Drugo sprawa to loni strasznie psyczom a u nos sie godo bardzi twardo. Tak np. u nos godo "sie" a niy "se". Niy idzie jednak padac ze jedni abo drudzy godajom richtich po slonsku i w przypadku ujednolicyno fto miol by isc na ustympstwo. Niy moga sie tego vosztelowac zebych kedys miol padac, ze ida du dom a niy do dom - tak jak to zawsze godom.
Jo sie mysla, ze to niy chyci, bo starzi bydom i tak godac tak jak godajom a ci modzi bydom sie uczyc nowy slonski godki kero niy bydzie juz naszom slonskom ino czyms co sztucznie powstalo ino po to, zeby innym narodom cosik udowodnic.
Lostonmy lepi pszi naszy slonski godce i naszych slonskich tradycjach i cza ratowac to, co sie jeszcze do uratowac a niy bastlowac na gwolt cosik nowego.
Odpowiedz
#65
mjy se zdou jižy u nous se tfardzi gŏdou nižy u vous - my gŏdůmy baji, kecka a ni kiecka, se mjast śe, kym mjast kim atd.
nu eźli rouzuajzi se uo polski lynzyk - toe ci povja ažy toe tyš je štuční literacki tfůr stygo cojžech syšou?? - zuůnčůny djalyjkta vjedna, uo potstavjy mazovjycki djalykty . česki lynzyk tyš nima taki prŏvdziví - barzoe zlajicizovaní - unovočeśńůní. uogulńe ideja je takou by zybrać fšicky uodmjynny cecha s naši gŏtki , skuplovać je - uo tela vjela se dou - jí stfožić ujednoliconou mŏva - kerou fcale ni baje takou štučnou - i kouždi bou by rot Duży uśmiech
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#66
Zikfryt musza cie zmartwic, my tyz godomy kecka a niy kiecka.
Odpowiedz
#67
loba mocie recht, cozkej cos cza z tym zrobic.
Szkryflač mi pŏ Šlůnsku

Heaven or Hell! What is your final destination?!
DeVil


Odpowiedz
#68
Zikfrit, jak byda mojol 20 postow- na moim koncie - to ci lodpowiym na twoje pytania na PW :)
Odpowiedz
#69
A cœ tœ je jaki gyzec - zasada, jižy ni uotpovjadouš,
a za dvajśća brifůf baješ?
Jou bych ći richtich pšou
Odpowiedz
#70
ja, to tak je zrobiune keby nowe ludki niy spamowali Oczko
Szkryflač mi pŏ Šlůnsku

Heaven or Hell! What is your final destination?!
DeVil


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości