Šlůńske Forum

Pełna wersja: GALERIA BARWY ŚLASKA W HALEMBIE
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Od dania 21 listopada br.czynna jest Galeria Kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia w Rudzie Ślaskiej-Halembie przy ul.Młyńskiej 16.
Uroczyste otwarcie wystawy twórczości "malarzy dnia siódmego" odbędzie się o godz.17.00.Stanisław Gerard Trefoń ponad pół wieku konsekwentnie zbiera i gromadzi obrazy rzeźby, rysunki, a także grafiki nieprofesjonalnych twórców ze Ślaska i innych regionów kraju. Licząca ponad 2,5 tys. prac kolekcja tworzy swoisty dokument życia Śląska.
Kolekcjonerska przygoda St. G. Trefonia rozpoczęła się w 1952 r., kiedy to w Krynicy kupił od młodego nieznanego twórcy (Nikifora Krynickiego) parę obrazków.
"Nie zdawałem sobie sprawy z ich wartości-wspomina Stanisław Trefoń – zakup pejzażyków potraktowałem jako pamiątkę z wczasów w Krynicy,ale od tego czasu zaczął się mój „ptok na tle zbieractwa"
Obecnie zbiór prac artystów intuicyjnych stanowi unikatową kolekcję dzieł sztuki, jest, jak podaje M.Gerlich- "rejestracją pewnego zjawiska,z jakim mieliśmy do czynienia w kulturze,którego świadomość miał Stanisław Trefoń gromadząc obrazy malarzy gołębiego serca."
W tej wyjątkowej kolekcji są m.in. prace: Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika, Erwina Sówki, Rudolfa Riedla, Ludwika Holesza, Jana Nowaka czy Władysława Lucińskiego.Wśród dzieł ponad 280 autorów znajdują się prace dojrzałe, doskonałe warsztatowo, ale i także bardzo osobiste mające swoisty indywidualny styl i charakter, tworzące kolorowy – niepowtarzalny świat wyobraźni.
Gościem wernisażu będzie Rainstic Cowbell pieśniarz z Portland, Oregon, USA artysta folkowy,śpiewający akustycznego rocka i piosenkę autorską.Artysta czerpie inspiracje przede wszystkim z twórczości takich amerykańskich bardów jak Billy Braggi i Leadbelly [attachment=48]
bou byh rott kejby to co žejś naškriflou bouo šrajbńynty pů našymu
bele jak umiš ale pů šlůńsku - půzdrŏvjům ća Jonclik ;-)